sobota, 24 września 2011

Siedem wzgórz Gniezna

Nasza wycieczka miała miejsce na początku lipca, wyruszyliśmy z Gdańska, ale o moim rodzinnym mieście napiszę w późniejszych postach. Pierwszym punktem programu było Gniezno, które jest jednym z ważniejszych miast na tzw. Szlaku Piastowskim. Jak wszystkim wiadomo pierwsza stolica Polski.

Teraz trochę historii. Za panowania Mieszka I w 966 roku na Wzgórzu Lecha została wybudowana świątynia. Został w niej pochowany św. Wojciech, który zginął podczas chrystianizacji Prus. W 1000 roku, w czasie I zjazdu gnieźnieńskiego cesarz Otton III modlił się przy grobie męczennika. Było to także miejsce koronacji królów, m.in. Bolesława Chrobrego w 1025 roku. W Archikatedrze Gnieźnieńskiej znajduje się relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha, można tam również zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z jego życia.

Archikatedra Gnieźnieńska została poddana renowacji, a po niej przyszedł czas na rewitalizację Wzgórza Lecha. O owych przemianach będzie więcej w jutrzejszym poście, który nie będzie zwykłą notką, więc już dziś zachęcam do odwiedzenia bloga.
Następnie udaliśmy się na spacer po mieście zwiedzając m.in. gnieźnieński Rynek mieszczący się na Wzgórzu Panieńskim, jednym z siedmiu, na których założono to miasto. Na Rynku po kole umieszczone zostały herby miast należących do Związku Miast Polskich. Pogoda była dość nieciekawa, a temperatura wynosiła 12 stopni Celsjusza, więc skupialiśmy się na tym, aby nie zamarznąć. Więc ja się pytam, czy tak wygląda lato? : ) Ale na szczęście w następnych dniach było już o wiele lepiej.

A teraz mam pytanie do Was. Jakie inne znane miasto zostało wybudowane, tak jak Gniezno, na siedmiu wzgórzach? Odpowiedzi piszcie w komentarzach, liczę również, że podzielicie się wrażeniami na temat Gniezna – co jeszcze warto zobaczyć i odwiedzić. Nie widziałam jeszcze wszystkiego, więc liczę na jakieś wskazówki

 Katedra Gnieźnieńska
 


 Relikwiarz św. Wojciecha

Rynek
Konserwacje zabytków katedry i rewaloryzację Wzgórza współfinansowała Unia Europejska.
Nasz funduszowy licznik przedstawia się następująco:
Koszt rewaloryzacji Wzgórza Lecha (Narodowa Strategia Spójności): 13 785 469,92 zł
Dofinansowanie: 9 649 828,93 zł czyli około 70% !


A także 75% kosztów renowacji zabytków katedry pokrytych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).


PS Link do mojego bloga został umieszczony na stronie Urzędu Miejskiego w Gnieźnie ;) za co bardzo dziękuję ;D
6 komentarzy:

 1. fajne golebie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba ,,zaskoczyłem,, i czytam kolejne odcinki.
  Rolnik na Dolinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. dla mnie porażka całkowita :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Do Anonima z 16:02: Nareszcie jakaś dosadna opinia ;) A dlaczego tak sądzisz? "Porażki" pozwalają się podnieść, zajrzyj do następnego odcinka ;)

  OdpowiedzUsuń