niedziela, 9 października 2011

Miasto trzech kultur

Jak obiecałam, dzisiejszy post będzie dotyczył twierdzy w Kłodzku, która zajmuje obszar ponad 30 hektarów. Wzmianka na temat grodu pochodzi już z X wieku. W XVII wieku twierdzę zajęli Austriacy, którzy zmodernizowali zamek budując między innymi bastiony. Z kolei w 1742 miejsce przejęli Prusacy, za panowania Fryderyka II powstała cała linia umocnień. Ostatni raz twierdza oblegana była podczas wojen napoleońskich w 1807 r, kiedy to odegrała ważną rolę w obronie Śląska. Wczoraj pisałam o pewnej specyficznej mieszance, dzisiaj chciałabym podkreślić, że jest to to mieszanka nie dwóch, a trzech kultur, gdyż miasto to zbudowane zostało przez Czechów, Niemców i Polaków.

Oprócz zwiedzania twierdzy, która robi ogromne wrażenia, postanowiliśmy również przejść z przewodniczką podziemną trasę chodników minerskich (dla turystów został udostępniony fragment o długości 1 km). Ubrana w charakterystyczny dla XIX-wiecznych żołnierzy prusackich strój, opowiadała o historii twierdzy, mówiła także o tym jak wyglądała służba w podziemiach oraz jaki wpływ wywarła na psychikę żołnierzy. Na koniec mogliśmy się poczuć jak owi żołnierze i przejść, a raczej przeczołgać się korytarzem o wysokości bodajże 1,5 m bez jakiegokolwiek oświetlenia, w tzw. egipskich ciemnościach. To dopiero było przeżycie. Jeśli ktoś nie ma klaustrofobii, to ogromnie zachęcam.

Od 2006 roku odbywają się "Dni Twierdzy Kłodzkiej" z rekonstrukcją bitwy z okresu wojen napoleońskich. 
VI Dni Twierdzy Kłodzkiej realizowane w ramach projektu pn. "Markowa turystyka kulturowa – wspólny produkt turystyczny Subregionów Sowiogórskiego i Ziemi Kłodzkiej – cykl imprez o znaczeniu regionalnym wykorzystujący dolnośląskie podziemia i fortyfikacje – Twierdze Kłodzko i Srebrna Góra” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.
Jako ciekawostkę powiem, że w tej twierdzy nakręcono część ostatniego odcinka serialu "Czterej pancerni i pies".

Serdecznie chciałabym polecić również obejrzenie tego oraz tego filmiku, z których będziecie mogli dowiedzieć się o projektach współfinansowanych z funduszy europejskich, a także posłuchać krótko, ale rzeczowo o twierdzy od samych żołnierzy-przewodników.

3 komentarze:

 1. korytarze był najlepsze :D

  OdpowiedzUsuń
 2. super zdjecia i reportaz :-)))))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem, całkiem - ciekawe i pouczające.
  Proszę o kontynuację.
  Rolnik na Dolinie.

  OdpowiedzUsuń