piątek, 14 października 2011

Uzdrowiskowo, część I

Moi Drodzy! Jesteśmy już na prawie 700 kilometrze naszej podróży! Dzisiaj opowiem Wam trochę o Kudowie Zdroju, jutro zaś o Polanicy Zdroju oraz Zieleńcu i projektach tam realizowanych. W planie mieliśmy odwiedzenie Wambierzyc zwanych "Śląska Jerozolimą" (ze względu na znajdujący się tam "Pałac Heroda", Szopkę i Bramy Jerozolimskie), gdzie zwiedziliśmy bazylikę, która jest imponujących rozmiarów oraz piękną kalwarię. Następnie jadąc przez Góry Stołowe, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie, że aż dech mi zaparło (nie dziwne, że w tym pięknym miejscu - w Błędnych Skałach kręcono część zdjęć do filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian"), dotarliśmy do Kudowy Zdroju - miasta typowo uzdrowiskowego. Znajdują się tam sanatoria, Pijania Wód, a także piękny Park Zdrojowy. Został on odnowiony w wyniku realizacji projektu "Rewaloryzacja Zabytkowego Parku Zdrojowego w Kudowie Zdroju - Etap III" (Program Regionalny Narodowej Strategii Spójności). Działania te miały na celu przywrócenia charakteru miejsca z okresu początku XX wieku. Modernizacji zostały/będą poddane: zabytkowa fontanna, alejki parkowe, ujęcie źródła wody mineralnej "Pająk", muszla koncertowa. Bardzo fajnym pomysłem było stworzenie ogrodu muzycznego - umieszczenie metalowej harfy, fortepianu, kontrabasu i pulpitu dyrygenta w otoczeniu kwiatowej kompozycji przypominającej scenę.

Całkowita wartość projektu wynosi 5 240 979,46 zł
Kwota dofinansowania: 3 668 161,53 zł  (69,99%),
Pod tym adresem możecie przejść się po Parku Zdrojowym nie wychodząc z domu. Ach, te technologie.


Warto też wspomnieć, że w Kudowie Zdroju w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) odbyły się imprezy kulturalne, mające na celu połączenie polskiej i czeskiej kultury, takie jak na przykład "Dni Sztuki Pogranicza", Festiwal Morski Pogranicza „Polsko – Czeskie Dni Morza”(co z resztą bardzo mnie rozbawiło, biorąc pod uwagę rozmieszczenie geograficzne), Objazdowy Festiwal Filmowy Pogranicza, Festiwal Muzyczny Pogranicza. Jak widać pod względem kulturalnym bardzo dużo się dzieje.  


Wambierzyce


PS Podobno warte zobaczenia jest jeszcze Muzeum Zabawek ;) Okazja powrotu do czasów dzieciństwa.


I krótki filmik z Górami Stołowymi i Zieleńcem ;)3 komentarze:

 1. Jeśli chodzi o miasta ze 'Zdrojem' w nazwie to ja mam szczególny sentyment do Rabki Zdroju. Tam też mają piękny zrewitalizowany ze środków unijnych park zdrojowy i pijalnie wód (m.in. solanki jodowo-bromowej) . xDD

  OdpowiedzUsuń
 2. w Polsce były kawałki Narnii kręcone ? .xD

  OdpowiedzUsuń
 3. Pilnie czytam kolejne odcinki i polecam innym.

  Rolnik na Dolinie

  OdpowiedzUsuń