sobota, 8 października 2011

Słodko-kwaśny, czesko-polski, czyli mieszanka kultur

Serdecznie gratuluję Anonimowi, który odgadł jakie miasto odwiedziliśmy po Wrocławiu i Oleśnicy. Jest to Kłodzko. Muszę, przyznać że to miejsce ma swój urok, pierwszy raz w Polsce widziałam tak specyficzną zabudowę. Centralną częścią Kłodzka jest tzw. Wyspa Piasek (dawne podgrodzia miasta) położona pomiędzy Nysą Kłodzką a Młynówką. Kanał ten, jak będziecie mogli zobaczyć na zdjęciach, był w tym czasie  remontowany. Oficjalne otwarcie odbyło się 30 września. Miejsce to służy głównie celom rekreacyjnym. Zachęcającą propozycją jest możliwość popłynięcia gondolą po Młynówce. Wyspa połączona jest z Kłodzkiem dziewięcioma mostami. Jeden z nich (zwany "mostem św. Jana", nieoficjalnie nazywany kiedyś "mostem na jajach" - gdyż zbudowany został na zaprawie z wapna, piasku i białek kurzych jaj) bardzo przypomina most Karola w czeskiej Pradze. Kto widział, ten pewnie przyzna mi rację ;) Podobieństwo wynika z tego powodu, że był on budowany za czasów panowania czeskiego na ziemi kłodzkiej. 
Kłodzko dotknęły też trzy ogromne powodzie, które spowodowały wielkie straty: w 1310 r., 1938 r. i 1997 r. Poziom, jaki osiągnęła woda, zaznaczony jest w Kościele Matki Bożej Różańcowej. Świątynia ta jest również jednym z zabytków na miejskiej trasie turystycznej "CityWalk" współfinansowanej przez UE.  W projekcie tym bierze udział 6 miast pogranicza czesko-polskiego. Powstało 12 oznakowanych tras, wyposażonych w tablice informacyjne, przewodniki audio, czy punkty informacji turystycznej.  
Przechodząc przez most dotrzemy do kłodzkiego rynku z ratuszem i kolumną wotywną Najświętszej Maryi Panny, wzniesionej w podzięce za ocalenie miasta od pożaru i zarazy. Rynek jest bardzo specyficzny, gdyż zbudowany jest na znacznym spadku terenu. 
Wrażenia jak najbardziej pozytywne! 
Myślę, że na dzisiaj tyle wystarczy. Jutro opowiem Wam o wizycie w kłodzkiej twierdzy ;)
Tymczasem zapraszam do oglądania zdjęć - z których dowiecie się też o projektach współfinansowanych z funduszy unijnych.Projekt CITYWALK - znaleziona ulotka3 komentarze:

 1. hehe dzięki ciekawe skąd wiedziałam ? :>

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo ladne miasto...tylko slonca brakuje ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny ciekawy odcinek - proszę kontynuować.
  Rolnik na Dolinie.

  OdpowiedzUsuń