niedziela, 23 października 2011

Coś dla ducha

Niewiarygodne, że jeszcze tego samego dnia, który opisywałam w dwóch poprzednich postach, udało nam się zobaczyć Kalwarię Zebrzydowską - jedno z ważniejszych miejsc kultu religijnego  Polsce. Co ciekawe spotkaliśmy tam tych samych hiszpańskich pielgrzymów, co w Wadowicach. 
Bazylika (gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej) wraz z dziedzińcem zwanym Rajskim Placem usytuowana u szczytu Góry Żar, widoczna jest już z centrum miasta, co widać na jednym z niżej zamieszczonych zdjęć. Sanktuarium to ufundowane zostało przez Mikołaja Zebrzydowskiego w XVII wieku, ponieważ zainspirował się on opisami Ziemi Świętej autorstwa Chrystiana Adrychomiusza. Na Kalwarię, która z resztą wpisana została w 1999r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco, składają się Dróżki Pana Jezusa oraz Matki Bożej (o łącznej długości 5 km) z 42 kaplicami i kościołami, na których co roku odbywają się znane w całej Polsce Misteria Pasyjne. 
W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 udało się pozyskać dofinansowanie na rewitalizację Klasztoru oraz Bazyliki (gdzie wyremontowano ogrzewanie, dach i okna, zainstalowano monitoring oraz systemy ostrzegawcze), a także kilku kapliczek i kościołów znajdujących się na Dróżkach. Całkowity koszt wyniósł ok. 10 mln zł, z czego Unia dopłaciła ok. 7,7 mln zł.
Przy samej Bazylice, można zauważyć tablicę mówiącą o przebudowie odcinka drogi na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska i Stryszów, która również dofinansowana została w ramach Narodowej Strategii Spójności 2007-2013. 
Spacerując po osobliwym mieście, jakim jest Kalwaria Zebrzydowska natknęłam się na informację o przekształceniu starego kina na budynek wielofunkcyjny, w którym znajduje się nowa siedziba Centrum Kultury Sportu  i Turystyki. Dzięki temu, Centrum zyskało nowe sale wystawowe i miejsca, gdzie odbywać się będą mogły warsztaty artystyczne. Koszt remontu wyniósł ok. 1,14 mln zł, z czego dofinansowane zostało ponad 700 tys. zł w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Widać, że ten projekt przyczyni się do rozwoju życia kulturalnego mieszkańców.
2 komentarze:

  1. Piękny widok jest z tamtąd ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. szaleństwo nawet w Kalwarii xD jak zawsze dobre zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń