sobota, 29 października 2011

Śliwkowa stolica Polski

W dzisiejszym poście zabiorę Was do Szydłowa, wsi leżącej w województwie świętokrzyskim. Zadziwiające jest ile zabytków się tam mieści, a także ile robi się w ramach projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej.
Jadąc przez okolice Szydłowa, nie da się nie zauważyć ogromnych śliwkowych sadów (mówiąc "ogromnych" mam na myśli sady rozciągające się po obu stronach drogi, na długość dobrych kilkunastu kilometrów), dzięki czemu Szydłów zyskał miano śliwkowej stolicy Polski. Corocznie odbywa się tam Święto Śliwki (Dni Szydłowa). 
Dodatkowo wieś ta znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba, prowadzącej z Sandomierza do Tyńca, będącej odwzorowaniem średniowiecznej drogi do hiszpańskiego Santiago De Compostela.
Za panowania Kazimierza Wielkiego został wybudowany Zamek, a także kościół pw. Św. Władysława. Miejscowość ta była ośrodkiem rzemieślniczym i bardzo prężnie rozwijał się tam handel. W XVI wieku zaczęło osiedlać się wielu Żydów, z tego też powodu została wybudowana synagoga, która istnieje do dnia dzisiejszego. Z czasem zaczął postępować upadek miasta. Przyczyną były najazdy w czasie wojen oraz zaraza, która zdziesiątkowała mieszkańców. Widać, że ta wieś  ma ogromny potencjał. Trzeba go tylko umieć wykorzystać. Spacerując zauważyliśmy prężnie idące prace nad odnowieniem Rynku, a tablica dodatkowo poinformowała nas o tym, że jest to rewitalizacja nie tylko jego, ale również murów otaczających Szydłów oraz budowa sieci kanalizacyjnej. Projekt ten współfinansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Dla Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 (Narodowa Strategia Spójności).


Charakterystycznymi elementami Szydłowa są wspomniane już mury, otaczające wieś na długość 700 m oraz jedna z trzech ocalałych bram - Brama Krakowska (widoczna na zdjęciach powyżej), a także zamek królewski, synagoga i dwa średniowieczne kościoły. W miejscu obronnej baszty znajduje się "Skarbczyk", który obecnie jest muzeum, gdzie można zobaczyć zbiory archeologiczne i etnograficzne. 
Warto też wspomnieć, że to właśnie na zamkowym dziedzińcu w Szydłowie odbyło się, transmitowane przez telewizję,wydarzenie kulturalne o nazwie "Kabaretowe Wakacje z Duchami". Projekt ten zrealizowany został przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, na której stronie internetowej widnieje podpis "Projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej, ze źródeł Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu na lata 2007-2013". Dlatego też na plakacie, którego zdjęcie zrobiłam poniżej, można zauważyć logo projektów Narodowej Strategii Spójności, a dokładniej realizowanych w ramach Programu Regionalnego.

Montaż sceny na "Kabaretowe Wakacje z Duchami" - byliśmy tam dwa dni przed występami.2 komentarze:

  1. Pamietam Szydlow sprzed paru lat - widac, ze ,,poszli,, do przodu i wiedza, jak czerpac z unijnej studni z funduszami.
    Gratulacje dla gospodarzy Szydlowa i podziekowania dla Ciebie, ze tam bylas i nam to opisalas.

    Rolnik na Dolinie

    OdpowiedzUsuń