niedziela, 16 października 2011

Śląskie zamki i pałace

W dzisiejszym poście będę pisać o naprawdę pięknych i interesujących miejscach. Będzie to Paczków, Moszna i główny punkt programu - Pszczyna. Ale zanim dotarliśmy do wspomnianych miejscowości, postanowiliśmy zwiedzić kopalnię złota w Złotym Stoku. Tunele są świetnie zaaranżowane, a przewodnik opowiada w bardzo interesujący i zabawny sposób, tak, że nikomu nie dłuży się 1,5 godziny zwiedzania. Oprócz wydobycia złota, kopalnia ta była znana z produkcji arszeniku. Dodatkowymi atrakcjami było zobaczenie jedynego w Polsce podziemnego wodospadu oraz przejazd podziemnym pomarańczowym tramwajem.
Pełni wrażeń pojechaliśmy do Paczkowa, miasta porównywanego do francuskiego Carcassonne. Znajdują się tam bardzo dobrze zachowane mury obronne z basztami i wieżami bramnymi (Paczków stara się o uzyskanie dotacji na ich rewitalizację), a także Dom Kata, odrestaurowany przy pomocy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013. Spacerując uliczkami i przechadzając się po Rynku, rzeczą która zwróciła moją uwagę, była liczba wyglądających  z okien ludzi. Robi to wrażenie, jeśli spojrzy się na budynek i zobaczy cztery wychylające się postacie. To nic w porównaniu z jedną wścibską sąsiadką ;) Bardzo istotnym dla mieszkańców wydarzeniem była rozbudowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej. Koszt wyniósł ok. 8,4 mln zł, zaś dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013 wyniosło ok. 5,8 mln zł. Nie wiem jak Wy, ale ja nie wyobrażam sobie życia bez tak ważnej rzeczy jak kanalizacja. To jest przykład na to, jak istotne jest wsparcie i dofinansowanie z funduszy europejskich, na takie właśnie projekty. 

Stamtąd trafiliśmy do niepozornej wsi - Mosznej, gdzie znajduje się Pałac (a obecnie Centrum Terapii Nerwic), w niczym nie przypominający pałaców, które dotychczas widziałam, może dlatego, że jest zbudowany w stylu angielskim. Z daleka wygląda nawet jak Disneyland, zarówno pod względem budowy jak i efektu bajkowości ;D Swoją wielkością (365 pomieszczeń i 99 wież) i bogactwem wnętrz robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Obszar 200 ha zajmuje sam park, z pięknymi alejkami i mostkami. Według legendy na tym miejscu stał kiedyś zamek templariuszy. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Moszna dostała dofinansowanie w wysokości ok. 15 mln zł  w ramach projektu "Moszna Zamek - Regionalnym Ośrodkiem Turystyki Rekreacyjnej i Kulturowej".Po obejrzeniu zachwycającego Pałacu w Mosznej, mieliśmy w planach zwiedzenie Muzeum Zamkowego w Pszczynie (historia zamku jest bardzo długa, więc ciekawych zachęcam po prostu to odwiedzenia tego wspaniałego miejsca, skrót wiadomości można przeczytać tutaj). W latach 1914-1917 była tam kwatera główna wojsk niemieckich, w której przebywał cesarz Wilhelm II. Mimo tego faktu, nie zmieniło się nastawienie mieszkańców wsi, którzy w plebiscycie z 1921 roku opowiedzieli się w 74% za przyłączeniem do Polski.
Na każdym kroku napotykaliśmy młodych artystów, którzy podejrzewam, w ramach jakichś warsztatów, szkicowali zamek, sale i wystrój wnętrz. Pozazdrościłam im tego talentu, rysowali bowiem tysiąc razy lepiej ode mnie ;) Powierzchnia do zwiedzania bardzo obszerna, a wystrój sal przepiękny, gdyż zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Myślę, że moje słowa nie oddadzą opisu tego wnętrza, wiec zapraszam do obejrzenia zdjęć. 

Renowacja zamku i otoczenia, a także przystosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych zostało zrealizowane w ramach ZPORR, działanie 1.4 Rozwój turystyki i kultury, dzięki czemu 75% kosztów zostało dofinansowanych. Projekt ten został nominowany do głównej nagrody w kategorii zabytek w konkursie "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Unijnych". 
Po wyjściu z muzeum zauważyłam także "tablicę", która mówiła o 
realizacji projektu o nazwie „Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie 
obejmującego budynki stajni książęcych wraz z infrastrukturą towarzyszącą” (Program Regionalny Narodowej Strategii Spójności). Zły stan tych budynków był nie tylko nieestetyczny, jak również niebezpieczny. Wsparcie z funduszy europejskich pozwoli na ich odremontowanie, dzięki czemu będzie można wzbogacić ofertę Muzeum Zamkowego. 

Całkowity koszt: ok. 11 mln zł
Dofinansowanie: ok. 9,6 mln zł3 komentarze:

  1. ej, mega zdjęcia! takie profesjonalne :) powodzenia i czekamy na więcej, Julkabojko ;)

    Ejopa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Robi sie coraz ciekawiej - czekam na kolejne odcinki.

    Rolnik na Dolinie

    OdpowiedzUsuń